Aktiviti P&P

Rancangan Pengajaran Harian

Tajuk: Adab Dengan Guru

Tahun 2 Pend Khas

Bil.Pelajar 6 orang

Tajuk Adab dan Akhlak

Masa 30 minit

Tunjang Utama Kerohanian, Sikap dan Nilai

Standard Kandungan 1.1 Adab dalam kehidupan seharian

Standard Pembelajaran 1.1.2 Adab dengan guru

I .Adab dengan guru

Tunjang yang disepadukan: Bahasa , Kreativiti dan Seni, Komunikasi

Objektif Pada akhir pelajaran murid dapat menyebut

dua ucapan bertatasusila kepada guru.

Nilai Bertanggungjawab dan hormat menghormati .

Langkah
Aktiviti
Bbm
Catatan
Set Induksi
5 minit
1.Murid melihat tayangan gambar Upin dan
Ipin memberi ucapan”Selamat Pagi Cikgu” semasa guru sedang mengajar.
2.Bersoal jawab tentang apa yang dilihat.
Soalan Guru
Apakah yang dibuat oleh Ipin dan Upin semasa guru masuk ke dalam kela?
Apakah yang perlu dibuat semasa guru masuk ke dalam kelas?
Apakah ucapan lain yang yang boleh diucapkan oleh pelajar semasa guru masuk
ke kelas?
Laptop
EMK-Teknologi Maklumat &
Komunikasi
Langkah
1
8 minit
1.Murid diberi penerangan mengenai ucapan bertatasusila yang perlu dilakukan oleh murid apabila guru masuk ke kelas, keluar dari kelas dan semasa berjumpa dengan guru.
a.Memberi salam bagi guru yang beragama Islam
b.Memberi ucapan selamat bagi yang bukan yang beragama Islam, seperti beragama Budha, Hindu dan beragama Kristian
c.Ucapan terima kasih.
Kad perkataan
Langkah
2
6 minit
1.Murid melihat kad perkataan ucapanbertatasusila.
2.Murid menyebut ucapan yang tertera pada kad perkataan.
3.Latih tubi menyebut ucapan salam ucapan selamat sejahtera, selamat pagi,minta maaf, dengan bimbingan guru.
4.Mewarna perkataan Assalamualaikum
Kad perkataan
Lembaran kerja
Langkah
3
6minit
Aktiviti lakonan untuk watak guru dan murid
1.Seorang murid diminta melakonkan sebagai seorang guru.dan yang lain sebagai murid.
2.Murid mengucapkan ucapan Salam dan Selamat Pagi semasa guru masuk ke kelas.
3.Mengucapkan ucapan Terima Kasih semasa guru keluar dari kelas.
4.Guru menerangkan kepada murid-murid, murid mestilah mengucap salam apabila bertemu dengan guru di kawasan sekolah atau di luar kawasan sekolah.
5.Mewarna perkataanSelamat Sejahtera
.
Kad perkataan
Lembaran kerja
Penutup
5minit
Guru meminta murid menyebut kembali ucapan bertatasusila yang perlu diucapkan kepada guru seperti Assalamualaikum,
Selamat Sejahtera, Terima Kasih, Selamat Pagi dan Minta Maaf.
Guru menerangkan kepada murid-murid, jika ada murid melakukan kesalahan murid perlu minta maaf kepada guru.
Guru menerangkan kebaikkan hormat kepada guru, dan menerangkan ganjaran yang akan diperolehi diakhirat kelak orang yang hormat kepada guru.
Guru dan murid -murid bersoaljawab dan membuat peneguhan mengenai tajuk yang dipelajari.


Soalan Latihan:

Isikan jawapan yang betul di tempat kosong.

salam / hormat / kasar / pahala / maaf


1.Murid-murid perlu _________kepada guru.

2.Jangan bercakap __________ dengan guru.

3.Bila berjumpa guru ucapkan_________.

4.Apabila murid melakukan kesalahan mohonlah ___________.

5.Allah akan memberi ganjaran _________kepada orang yang hormat dan suka menolong guru.

Tuliskan (betul) atau ( salah) pada penyataan yang diberikan.

1.Memberi salam ketika hendak masuk kelas(_______ )

2.Mendoakan kesejahteraan guru (_______ )

3.Bercakap bohong dengan guru ( _______)

4.Membuat bising ketika guru masuk ke kelas ( ______ )

5.Dengar nasihat dan teguran guru ( _______ )


ADAB MURID TERHADAP GURU MENGIKUT IMAM AL-GHAZALI


1.Mendahulukan salam kepada guru & bersalaman dengan mencium tangan sebagai tanda penghormatan ikut jantina.

2.Jangan banyak bercakap dihadapan guru.

3.Jangan bercakap jikalau tidak bertanya.

4.Jangan bertanya melainkan jikalau diarah oleh guru.

5.Jangan menyangkal kata-kata guru.

6.Jangan mengumpat pelajar lain.

7.Jangan berbisik dihadapan guru.

8.Jangan berpaling kiri & kanan.

9.Jangan menyoal semasa guru kepenatan.

10.Berdiri apabila guru bangun (ketika guru keluar & masuk )

11.Dengar dengan khusyuk ilmu yang sampaikan walaupun diulang 1000 kali.

12.Rujuk guru dalam memilih ilmu.

13.Jangan duduk ditempat guru.

14.Jangan berjalan dihadapan guru kecuali darurat.

15.Jangan ketuk pintu berulang kali sehingga guru keluar menemuinya.
16.Sentiasa mendapat keredhaannya & jauhkan kemungkarannya.

17.Muliakan anak-anak guru.

No comments:

Post a Comment